Extension Specialists Association

Directory of Specialists

Find each specialist at Utah State University, organized by specialty.

View Directory

Specialist Association Bylaws and Award Guidelines

This document provides provides bylaws and guidelines for those who are members of the USU Extension Specialists Association.

Download Bylaws/Guidelines

Meet the Specialists

Click on a specialist's name to a listen to a podcast and find out what they do. Then, get connected with someone in your field to make things happen!

Cris Meier, Community Resource and Economic Development Specialist


Mair Murray
, IPM Project Leader; ipm.usu.edu

Career Award

Previous Winners

2020 - Larry Rupp
2019 - Kynda Curtis
2018 - David Wilson
2017 - Nancy Mesner
2016 - Ralph Whitesides
2015 - Diane Alston
2014 - Marion Bentley
2013 - Dale Zobell
2012 - Debra Spielmaker
2011 - Brian Higginbotham
2008 - Michael Kuhns
2007 - DeeVon Bailey
2006 - Dan Drost
2005 - Ruby Ward
2004 - Dallas Holmes
2001 - Bob Hill
1999 - Terry Mesmer

Career Award Guidelines

  • Effectively uses a variety of educational methods, such as mass media, publications, high-tech methods and direct teaching
  • Conducts, publishes and disseminates applied research
  • Generates monetary and cooperative support for programs
  • Works well with colleagues in counties and department
  • Works with enthusiasm, dedication and willingness to go the extra mile

Innovative Program Award

Previous Winners

2020 - Karl Hoopes
2019 - Celina Wille
2017 - Ryan Davis
2016 - Stacey MacArthur
2015 - Kynda Curtis
2014 - Kelly Kopp
2013 - Ruby Ward
2012 - Marion Murray
2009 - Dale Zobell
2008 - Dan Drost
2007 - Kim Chapman/Dale ZoBell
2006 - Ross Jacobson
2005 - Ruby Ward
2004 - Michael Kuhns
2001 - Charlotte Brennard

Innovative Program Award Guidelines

  • Non-traditional clientele, program delivery methods, collaboration with other personnel, agencies or academic units
  • Development of non-traditional resources and support base to maintain program
  • Effective overall program, publication and dissemination, interaction in academic unit and applied research

New Specialist Award

Previous Winners

2020 - Matt Yost
2019 - Sandra Sulzer
2018 - Lori Spears
2017 - Karl Hoopes
2016 - Roslynn Brain
2015 - Claudia Nischwitz
2014 - Ricardo Ramirez
2013 - Earl Creech
2012 - Karin Allen
2009 - Marion Murray
2008 - Brent Black
2007 - Heidi Kratsch
2006 - Dave Francis
2005 - Eric Hawley
2004 - Debra Jones
2003 - Kelly Kopp
2001 - Karen Biers
1994 - Dan Drost
1993 - Terry Mesmer
1991 - Diane Alston

New Specialist Award Guidelines

  • Less than 3 years as a specialist
  • Development of an effective program
  • Good interaction in academic unit

Agent Cooperator Award

Previous Winners

2020 - Eric Thacker

Agent Cooperator Award Guidelines

The ability of USU Extension to serve our clientele successfully is dependent upon positive specialist and agent interaction. Agents and specialists share the responsibility for meeting the needs of clients throughout the state of Utah by “Extending the University” in a team effort. Therefore, it is vital that positive relationships be established and sustained. Such relationships improve our ability to better serve our clientele and make a greater impact on people’s lives.

  • An essential Extension program was jointly developed or improved upon
  • The Extension program was jointly implemented, advanced, and/or administered
  • One or more positive measurable impacts occurred through this program’s implementation

Agent Team Award

Previous Winners

2020 - Sandra Sulzer and Team for Master Health Volunteer Program

Guidelines

  • Two or more agents, working with one or more specialists, jointly developed or improved an Extension program
  • The team members jointly implemented, advanced, and/or administered the Extension program in multiple counties
  • One or more positive measurable impacts occurred through this program’s implementation and/or adoption

Previous Association Chairs

2020/21 Mair Murray
2019/20 Karl Hoopes
2018/19 Terry Messmer
2017/18 David Frame
2016/17 Brent Black
2015/16 Earl Creech
2014/15 Roslynn Brain
2013/14 Kynda Curtis
2012/13 Karin Allen
2011/12 Rhonda Miller
2010/11 Grant Cardon
2009/10 Pat Evans
2008/09 Scott McKendrick
2006/07 Ruby Ward
2005/06 Mike Kuhns

×

Please Note:

If you see any errors, or know of missing award winners, please contact your current Specialists Association President.