Facilitators Network | Utah State University Extension

    Facilitators Network

    Participants

    Project Coordinators

    Larry Howery, State Coordinator
    UA Cooperative Extension, Rangeland Extension Specialist
    325 BSE
    School of Natural Resources
    The University of Arizona
    Tucson, AZ 8572
    520-621-7277
    lhowery@ag.arizona.edu

    Dean Fish
    UA Cooperative Extension, Santa Cruz County
    3241 North Grand Avenue #6
    Nogales, Arizona 85621
    520-281-2994
    dfish@ag.arizona.edu

    Rob Grumbles
    UA Cooperative Extension, Mohave County
    101 E. Beale St., Stuite A
    Kingman, AZ 86401-5808
    928-753-3788
    grumbles@ag.arizona.edu

    Bob Kattnig
    UA Cooperative Extension, Associate Livestock Specialist
    P. O. Box 210038
    Tucson, AZ 85721
    520-621-9757
    rkattnig@ag.arizona.edu

    Kim McReynolds
    UA Cooperative Extension, Cochise County
    450 S. Haskell
    Willcox, AZ 85643
    520-384-3594 ext.102
    kimm@cals.arizona.edu

    Jim Maynard
    Arizona Cattle Grower's Association, Rangeland Coordinator
    1401 N. 24th St., Ste. #4
    Phoenix, Az. 85008
    602-267-1129
    jmaynard@arizonabeef.org

    Gerald Moore
    UA Cooperative Extension, Navajo Nation
    P.O. Box 1339
    St. Micheals, AZ. 86511
    928-871-7406
    gmoore@ag.arizona.edu

    George Ruyle
    UA Cooperative Extension, Rangeland Extension Specialist
    School of Natural Resources
    325 Biological Sciences East
    The University of Arizona
    Tucson, AZ 85721
    520-621-1384
    gruyle@ag.arizona.edu

    Jeff Schalau
    UA Cooperative Extension, Yavapai County
    840 Rodeo Dr # C
    Prescott, AZ 86305
    928-445-6590
    jschalau@ag.arizona.edu

    Jim Sprinkle
    UA Cooperative Extension, Gila County
    P. O. Box 2844
    Payson, AZ 85547
    928-474-4160
    sprinkle@ag.arizona.edu

    Jack Alderson
    Ag Engineer, USDA, NRCS
    100 Sunrise Blvd., Ste D
    Colusa, CA 95932-3246
    530-458-5131 or 458-3683
    Jack.Alderson@ca.usda.gov

    Sheila Barry
    Farm Advisor, Santa Clara UCCE
    1553 Berger Dr., Bldg 1
    San Jose, CA 95112
    408-282-3106 or 298-5160
    sbarry@ucdavis.edu

    Theresa Becchetti
    Farm Advisor, Stanislaus County
    Stanislaus County UCCE
    3800 Cornucopia Wy, Ste A
    Modesto, CA 95358
    209-525-6800 or 525-6840
    tabecchetti@ucdavis.edu

    Marilyn Bovee
    3040 Pleasant Grove Rd.
    Pleasant Grove,CA 95668
    530-656-2296
    mbovee@gvn.net

    Morgan Doran
    Farm Advisor, Solano County UCCE
    501 Texas St.
    Fairfield, CA 94533-4498
    707-784-1326 or 429-5532
    mpdoran@ucdavis.edu

    Larry Flournoy
    Soil Conservationist, USDA, NRCS
    804 W 12th St.
    Alturas, CA 96101
    530-233-4137 or 233-8869
    Larry.Flournoy@ca.usda.gov

    Nick Gallagher
    221 W. Court St.
    Woodland CA 95695
    530-662-2037 x115
    nicholas.gallagher@ca.usda.gov

    John Harper
    Farm Advisor, Mendocino County UCCE
    890 N. Bush St
    Ukiah, CA 95482
    707-463-4495 or 463-4477
    jmharper@ucdavis.edu

    Ellen James
    Soil Conservationist, USDA, NRCS
    PO Box 260
    Somis, CA 93066-0260
    805-386-4489 or 386-4890
    Ellen.James@ca.usda.gov

    Stephanie Larson
    Farm Advisor, Sonoma County UCCE
    133 Aviation Blvd., Ste 109
    Santa Rosa, CA 95403-2894
    707-565-2621 or 565-2623
    slarson@ucdavis.edu

    Dennis Nay
    Range Conservationist, USDA, NRCS
    132 N Enright Ave.
    Willows, CA 95988-2716
    530-934-4601 or 934-8667
    Dennis.Nay@ca.usda.gov

    Lesa Osterholm
    Manager NCRCD
    113 Presley Wy., Ste 1
    Grass Valley, CA 95945
    530-272-3417 x107 or 477-8055
    lesa.osterholm@ca.nacdnet.net

    Tiffany Riess
    Soil Conservationist, USDA, NRCS
    PO Box 1450
    Weaverville, CA 96093-1414
    530-623-3991 or 623-2353
    Tiffany.Riess@ca.usda.gov

    Pedro Torres
    Area Resource Conservationist, USDA, NRCS
    4500 Glennwood Dr
    Riverside, CA 92501-3042
    951-684-3722
    Pedro.Torres@ca.usda.gov

    Robbie LeValley, State Coordinator
    CSU Extension, Tri-River Area
    County Courthouse Annex
    295 West 6th
    Delta, CO 81416
    (970) 874-2195
    rblevall@coop.ext.colostate.edu

    Ben Berlinger
    NRCS, Area Rangeland Management Specialist
    318 Lacey Ave.
    LaJunta, CO 81050
    719-384-5408
    ben.berlinger@co.usda.gov

    Brett F. Jones (B.J.)
    NRCS, Soil Conservationist
    910 Wansted St.
    P.O. Box 843
    Eads, CO 81036
    719-438-5851
    Brett.Jones@co.usda.gov

    C.J. Mucklow
    CSU Extension - Routt County
    P.O. Box 772830
    Steamboat Springs, CO 80477
    970-879-0825
    CJMucklow@co.routt.co.us

    Shannon Williams, State Coordinator
    IU Extension - Lemhi Couty
    201 Broadway
    Salmon, ID
    (208) 756-2824
    shannonw@uidaho.edu

    Scott Jensen
    UI Extension - Owyhee County
    P.O. Box 400
    Marsing, ID 83639
    208-896-4104
    scottj@uidaho.edu

    Cindy Kinder
    UI Extension - Camas County
    2184 S. 1200 E.
    Bliss, ID 83314
    208-764-2230
    ckinder@uidaho.edu

    Brian McLain
    UI Extension - Jefferson County
    134 N. Clark, Rm 30
    Rigby, ID 83442
    208-745-6685
    bmclain@uidaho.edu

    Scott Brady
    NRCS, Range Management Specialist
    3120 Valley Drive East
    Miles City, MT 59301-5500
    406-232-7905
    scott.brady@mt.usda.gov

    Rick Caquelin
    NRCS, District Conservationist
    PO Box 386
    Stanford, MT 59479-0386
    406-566-2311 x 3
    rick.caquelin@mt.usda.gov

    Tracy Cumber
    NRCS, Soil Conservationist
    54062 US Hwy 2 West Suite 2
    Glasgow, MT 59230-2838
    406-228-4321 x 126
    tracy.cumber@mt.usda.gov

    Don Feist
    NRCS, Soil Conservationist
    102 Highway 200 West
    Plains, MT 59859-9515
    406-826-3701 x 101
    don.feist@mt.usda.gov

    Ann Fischer
    NRCS, District Conservationist
    PO Box 917
    Baker, MT 59313-0917
    406-778-2238 x 109
    ann.fischer@mt.usda.gov

    Michelle Gorder
    NRCS, Soil Conservationist
    PO Box 1200
    Forsyth, MT 59327-1200
    406-346-7333 x 116
    michelle.gorder@mt.usda.gov

    Deana Grabofsky
    NRCS, Soil Conservationist
    206 25th Ave. West
    Havre, MT 59501-3418
    406-265-6792 x 117
    deana.grabofsky@mt.usda.gov

    Glen Green
    NRCS, District Conservationist
    1 Hollenback Road
    Deer Lodge, MT 59722-9513
    406-846-1703 x 304
    glen.green@mt.usda.gov

    Carol Hilliard
    NRCS, District Conservationist
    PO Box 180
    Broadus, MT 59317-0180
    406-436-2321 x 101
    carol.hilliard@mt.usda.gov

    Katrina Johnson
    NRCS, Soil Conservationist
    502 2nd Ave. NW
    Wibaux, MT 59353-9040
    406-796-2211 x 101
    katrina.johnson@mt.usda.gov

    Rocky Schwagler
    NRCS, Soil Conservationist
    PO Box 1200
    Forsyth, MT 59327-1200
    406-356-7333 x 107
    rocky.schwagler@mt.usda.gov

    Tim Solberg
    NRCS, Soil Conservationist
    119 N Jackson
    Plentywood, MT 59254-1599
    406-765-1801 x 116
    tim.solberg@mt.usda.gov

    Corey Swenson
    NRCS, Rangeland Management Specialist
    PO Box 180
    Broadus, MT 59317-0180
    406-436-2321 x 110
    corey.swenson@mt.usda.gov

    Marni Thompson
    NRCS, District Conservationist
    402 South Main
    Sheridan, MT
    406-842-5741
    marni.thompson@mt.usda.gov

    Robert Kilian
    NRCS, Range Management Specialist
    3120 Valley Drive East
    Miles City, MT 59301-5500
    970-243-5068
    robert.kilian@mt.usda.gov

    Bryan Kindle
    NRCS, Soil Conservationist
    1120 US Highway 191 South, STE 2
    Malta, MT 59538
    406-654-1334 x 107
    bryan.kindle@mt.usda.gov

    Carla Lawrence
    NRCS, Resource Conservationist & Development Coordinator
    604 West Front St - PO Box 180
    Joliet, MT 59041-0180
    406-962-3914
    carla.lawrence@mt.usda.gov

    Justin Meissner
    NRCS, District Conservationist
    415 South Front Street
    Townsend, MT 559644-0147
    406-266-4253
    justin.meissner@mt.usda.gov

    John Oiestad
    NRCS, District Conservationist
    PO Box 4918
    Harlowton, MT 59036-0918
    406-632-5534 x 106
    john.oiestad@mt.usda.gov

    Linda Peterson-Lohse
    NRCS, District Conservationist
    102 Fir Street
    Glendive, MT 59330-3197
    406-337-5566 x 114
    linda.peterson-lohse@mt.usda.gov

    Danae Pinkerton
    NRCS, Rangeland Management Specialist
    PO Box 187
    Hysham, MT 59038-0187
    406-232-7905 x 104
    danae.pinkerton@mt.usda.gov

    Matt Ricketts
    NRCS, Rangeland Management Specialist
    3710 Fallon Street, STE B
    Bozeman, MT 59718
    406-222-2899
    matt.ricketts@mt.usda.gov

    Nakaya Rife
    NRCS
    PO Box 118
    Winnett, MT 59087-0118
    406-429-6646
    nakaya.rife@mt.usda.gov

    Julie Sacks
    NRCS, Soil Conservationist
    3350 Mullan Road STE 106
    Missoula, MT 59808-5125
    406-829-3395 x 111
    julie.sacks@mt.usda.gov

    Joyce Trevithick
    NRCS, Soil Conservationist
    12 3rd St NW, Suite 300
    Great Falls, MT 50404-1991
    joyce.trevithick@mt.usda.gov

    Misty Vermulm
    NRCS, District Conservationist
    PO Box 919
    Shelby, MT 59747-0919
    406-434-5234 x 110
    misty.vermulm@mt.usda.gov

    Krist Walstad
    NRCS, Rangeland Management Specialist
    109 Railroad Avenue East
    Roundup, MT 59072-2930
    406-323-2103
    krist.walstad@mt.usda.gov

    Denise Adkins
    NRCS - District Conservationist
    1200 Winnemucca Blvd.
    Winnemucca, NV 89445-3027
    (775) 623-5025 ext. 108
    denise.adkins@nv.usda.gov

    Leta Collard
    Northeastern Nevada Stewardship Group
    PO Box 1677
    Elko, NV
    (775) 738-9826
    collord@citlink.net

    Jay Davison
    Area Extension Specialist - UNCE
    111 Sheckler Road
    Fallon, NV 89406-8951
    (775) 423-5121
    davisonj@unce.unr.edu

    Bill Dragt
    Rangeland Management Specialist
    1340 Financial Blvd
    Reno, NV 89502
    (775) 861-6475
    william_dragt@blm.gov

    Kory Kulinsky
    NRCS - Range Management Specialist
    555 West Silver Street
    Elko, NV 89801
    (775) 738-8431 ext. 116
    kory.kulinsky@nv.usda.gov

    Kent McAdoo
    Area Extension Specialist - UNCE
    701 Walnut Street
    Elko, NV 89801-5032
    (775) 738-7291
    mcadook@unce.unr.edu

    Gary McCuin
    Extension Educator - UNCE
    PO Box 631
    Eureka, NV 89316-0613
    (775) 237-5326
    mccuing@unce.unr.edu

    Heather Mobley
    USFS - Range Management Specialist
    2035 Last Chance Road
    Elko, NV 89835
    (775) 763-6691
    hmobley@fs.fed.us

    Patti Novak-Echenique
    NRCS - State Rangeland Management Specialist
    1365 Corporate Blvd.
    Reno, NV 89502-7102
    (775) 857-8500 ext. 142
    patti.novak@nv.usda.gov

    Chuck Petersen
    NRCS - Range Management Specialist
    555 West Silver Street
    Elko, NV 89801
    (775) 738-8431 ext. 118
    chuck.petersen@nv.usda.gov

    Nancy Prall
    USFS – NE Zone Supervisory Range Management Specialist
    140 Pacific Avenue
    P.O. Box 246
    Wells, Nevada 89835
    Office: (775) 752-3357
    nprall@fs.fed.us

    Maggie Orr
    P.O. Box 145
    Caliente, NV
    (775) 726-3742
    sideoatsg@yahoo.com

    Brad Schultz
    Extension Educator - UNCE
    1085 Fairgrounds Road
    Winnemucca, NV 89445-2927
    (775) 623-6304
    schultzb@unce.unr.edu

    Tracy Shane
    Agricultural Instructor
    Great Basin College
    LUND 128F
    Elko, NV 89801
    (775) 753-2344
    tracyb@gwmail.gbcnv.edu

    Heather Steele
    NRCS
    555 West Silver Street
    Elko, NV 89801
    (775) 934-8021
    hdsteel77@yahoo.com

    Sherm Swanson
    Associate Professor, State Specialist
    Dept. Natural Resources and Environmental Science
    University of Nevada/Mail Stop 186
    1000 Valley Road
    Reno, Nevada 89512
    (775) 784-4057
    sswanson@cabnr.unr.edu

    Tracey Jean Wolfe
    Resource Specialist - NRCS
    215 West Bridge St., Suite 11-A
    Yerington, NV 89447-2554
    (775) 463-2265 ext. 101
    tracey.wolfe@nv.usda.gov

    State Coordinators

    Jim Maynard, CPRM
    Southwest Resource Consultants, LLC
    260 Cactus Patch Way
    Las Cruces, NM 88007
    575-644-7972/575-541-8002 fax
    swrc-llc@zianet.com

    Mike Borman, State Coordinator
    OSU Rangeland Extension Specialist
    202B Strand Agriculture Hall
    Corvallis, OR 97331-2218
    (541) 737-1614
    michael.borman@oregonstate.edu

    David Chamberlain
    OSU Extension, Harney County
    450 N Buena Vista
    Burns, OR 97720
    (541) 573-2506
    David.Chamberlain@oregonstate.edu

    Tim Deboodt
    OSU Extension, Crook County
    Courthouse
    Prineville, OR 97754
    541-447-6228
    tim.deboodt@oregonstate.edu

    Gary Delaney
    OSU Extension, Grant County
    201 S.Humbolt, Suite 190
    Canyon City, OR 97820-6186
    541-575-1911
    gary.delaney@oregonstate.edu

    Bob Gillaspy
    NRCS, State Rangeland Management Specialist
    101 SW Main St
    Portland, OR 97204
    (503) 414-3233
    Bob.Gillaspy@or.usda.gov

    Bob Klinger
    54050 Hebo Rd
    Grand Ronde, OR 97347
    503-879-5811
    klingerrg@juno.com

    Gene Pirelli
    OSU Extension, Polk County
    P.O. Box 640
    Dallas, OR 97338
    503-623-8395
    gene.pirelli@oregonstate.edu

    Pete Schreder
    OSU Extension, Lake County
    103 S. E St.
    Lakeview, OR 97630
    541-947-6054
    peter.schreder@oregonstate.edu

    Jason Smith
    1110 Wascon St.
    P.O. Box 430
    Warm Springs Indian Reservation
    Warm Springs, OR 97761
    541-553-3238
    jason_smith_97761@yahoo.com

    Jim Thompson
    OSU Sheep Extension Specialist
    112 Withycombe
    Corvallis, OR 97331
    541-737-1908
    jim.thompson@oregonstate.edu

    John Williams
    OSU Extension, Wallowa County
    309 West Garland
    Enterprise, OR 97828
    (541) 426-3143
    john.williams.1@oregonstate.edu

    Sandy Wyman
    BLM, Rangeland Management Specialist
    National Riparian Service Team
    3050 NE 3rd St.
    Prineville, OR 97754
    Fax (541)416-6886
    swyman@or.blm.gov

    Brock Benson, Rangeland Management Specialist, NRCS
    Ogden Service Center
    2871 South Commerce Way
    Ogden, UT 84401
    (435) 257-5403 x19
    brock.benson@ut.usda.gov

    Chet Fitzgerald
    NRCS - Rangeland Management Specialist
    30 South Main
    Coalville, Ut 84017
    435-336-5853
    Chet.Fitzgerald@ut.usda.gov

    Kevin Heaton
    USU Extension - Kane/Garfield County
    County, P.O. Box 77
    Panguitch, UT 84759
    (435) 676-1117
    kevin.heaton@usu.edu

    Kim Chapman
    USU Extension - Sevier County
    250 N. Main
    Richfield, UT 84701-2158
    801) 896-9262 ext. 274
    kim.chapman@usu.edu

    Jim Keyes
    USU Extension - San Juan County
    Courthouse, 117 S Main (Box 549)
    Monticello, UT 84535
    435-587-3239
    jim.keyes@usu.edu

    Darrell Rothlisberger
    USU Extension - Rich County
    Courthouse - P.O. Box 8
    Randolph, Utah 84064
    435-793-2435
    darrell.rothlisberger@.usu.edu

    Edd Bracken,Range Specialist
    Washington Department of Fish & Wildlife
    201 N. Pearl St.
    Ellensburg, WA 98926
    509-925-1014
    brackefb@dfw.wa.gov

    Paul G. Carter, County Director
    WSU Extension, Columbia County
    202 S. 2nd St.
    Dayton, WA 99328
    509-382-4741
    cart@wsu.edu

    Kevin Guinn
    Soil Conservationist, USDA, NRCS
    2145 Basin St. SW, Suite B
    Ephrata, WA 98823-9451
    509-754-3023 ext.103
    kevin.quinn@wa.usda.gov

    Carla Jeager
    USDA Forest Service
    Okanogan & Wenatchee National Forest
    10237 Hwy 12
    Naches, WA 98937
    509-653-1448

    Mikki Kison
    WSU Extension - Lincoln County
    1787 E. Lind Ralston Rd.
    Ritzville, WA 99169
    509-659-0663
    rmkison@ritzville.com

    Jodi Leingang
    USDA Forest Service
    Okanogan & Wenatchee National Forest
    10237 Hwy 12
    Naches, WA 98937
    509-653-1400
    jleingang@fs.fed.us

    Andrea L. Mann
    Wetland Specialist, USDA, NRCS
    101 Wilson St. S.
    Wenatchee, WA 98801
    mannandrea@aol.com
    509-663-6670

    Chuck Perry
    Fish and Wildlife Commission
    4204 W. Lakeshore Dr.
    Moses Lake, WA 98837
    509-765-6236
    cperry@nctv.com

    Gene Gade, State Coordinator
    UW Extension,Crook County
    P.O. Box 368
    Sundance, WY 82729
    agade@uwyo.edu
    307-283-1192

    Bridger Feuz
    UW Extension, Uinta County
    228 9th Street
    Evanston, WY 82930-3416
    Brfeuz@uintacounty.com
    307-783-0570

    Hudson Hill
    UW Extension, Lincoln County
    P.O. Box 886
    Afton, WY 83110
    hrhill@uwyo.edu
    307-885-3132

    Tammie Jensen
    UW Extension, Niobrara County
    Box 210
    Lusk, WY 82225-0210
    trjensen@uwyo.edu
    307-334-3534

    Dallas Mount
    UW Extension, Platte County
    57 Antelope Gap Road
    Wheatland, WY 82201
    dmount@uwyo.edu
    307-322-3667

    Barton Stam
    UW Extension, Hot Spring County
    328 Arapahoe
    Thermopolis, WY 82443
    brstam@uwyo.edu
    307-864-3421 or 5283

    Bill Taylor
    UW Extension, Weston County
    1225 Washington Blvd, #4
    Newcastle, WY 82701-2953
    Weston@uwyo.edu
    307-746-3531

    Additional Resources

    See the instructor resources page.